Na przestrzeni ostatnich, kilku lat zauważamy stale rozwijający się trend naturalności. Jest to wiodący kierunek rozwoju branży kosmetycznej ale i też spożywczej, przemysłowej a nawet i odzieżowej. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów wspierających naturę, ekologię i środowisko. W branży kosmetycznej wiodącymi produktami są kosmetyki naturalne oraz organiczne bazujące na roślinnych ekstraktach z kontrolowanych upraw ekologicznych.

 
Według Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych oraz Komitetu Zdrowia Publicznego Rady Europy (ESCOP) kosmetyk naturalny z definicji to kosmetyk, który: "Ma upiększać i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych. Przyjazny dla skóry i środowiska, sprzyjający zdrowiu, wspierający samoregulację organizmu i wspomagający przez długi czas utrzymywanie naturalnej urody i harmonijny rozwój ciała i ducha”.

Niestety definicja ta nie została uregulowana prawnie, co oznacza, że żaden z producentów kosmetyków nie ma obowiązku stosować się do jej zaleceń.

Brak ujednoliconych standardów oraz zasad produkcji naturalnych kosmetyków doprowadził do powstania w 2002 roku organizacji COSMOS (Cosmetics Organic Standard). Organizacja ta powstała na targach BIOFACH przy obecności wiodących europejskich jednostek standaryzujących takich jak: Ecocert (Francja), BDIH (Niemcy), Soil Association (Wielka Brytania), ICEA (Włochy), Cosmebio (Francja) i Bioforum (Belgia).

 Cosmetics Organic Standard dzieli się na dwa poziomy certyfikacyjne: kosmetyki naturalne (Cosmos-Natural) i kosmetyki naturalne z odpowiednią procentową zawartością składników pochodzenia ekologicznego (Cosmos-Organic). Kosmetyki naturalne (Cosmos-Natural) w swoim składzie muszą zawierać minimum 95% surowców pochodzenia naturalnego jak np. oleje, woski, ekstrakty czy substancje aktywne i maksymalnie 5% substancji syntetycznych z uwzględnieniem tych pozyskiwanych metodami chemicznymi. W przypadku kosmetyków organicznych (Cosmos-Organic) dodatkowo minimum 20% wszystkich składników musi być pochodzenia organicznego (ekologicznego) oraz minimum 95% składników przetworzonych metodami fizycznymi pochodzenia organicznego, a, jeżeli jest to możliwe, całość powinna być ekologiczna. Dotychczas na całym świecie dostępnych jest około 24.000 tysiące produktów kosmetycznych od 1500 producentów z 40 krajów, zgodnych ze standardami poszczególnych członków Cosmos.

Podobne zasady zostały opracowane przez organizację certyfikującą NaTrue. Standardy te różnią się nieco od zasad obowiązujących w ramach COSMOS. Przykładowo:aby móc uzyskać certyfikat NaTrue, firma musi certyfikować minimum 75% wszystkich produktów. Nie jest więc możliwe, uzyskanie danego certyfikatu na konkretną linię kosmetyczną.

 
NaTrue ściśle określa dozwolone do stosowania surowce, grupując je jako:

*składniki naturalne-substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz mineralnego pozyskiwane metodami fizycznymi,

*substancje identyczne z naturalnymi stosowane tylko wtedy, gdy takich samych substancji naturalnych nie można pozyskać drogą naturalną, poprzez rozsądną metodę techniczną (konserwanty, nieorganiczne pigmenty i minerały),

*substancje niemal naturalne, biodegradowalne, wytwarzane za pomocą procesów chemicznych zbliżonych do mechanizmów fizjologicznych ( emulgatory, emolienty, hydrolizaty protein roślinnych),

Dodatkowo w 2011 roku opracowano kolejną grupę *substancji niemal naturalnych, których produkcja musi odbywać się wyłącznie z surowców organicznych (gliceryna z organicznych tłuszczów, organiczne mydła).

 

NaTrue dzieli kosmetyki na 3 kategorie oznaczone odpowiednią ilością gwiazdek:

1. Kosmetyk naturalny oznaczony jedną gwiazdką
Stosuje się substancje naturalne, identyczne z naturalnymi i niemal naturalne

2.Kosmetyk naturalny z częścią organiczną oznaczony dwiema gwiezdkami
Stosuje się substancje naturalne, minimum 15% substancji naturalnych nie może być modyfikowana chemicznie, maksimum 15 % substancji musi być pochodzenia niemal naturalnego, 70% wszystkich substancji naturalnych musi pochodzić z kontrolowanego rolnictwa ekologicznego lub z kontrolowanego dzikiego zbioru, zgodnych z kryteriami przepisów ekologicznych Unii Europejskiej (EC 834/2007).

3.Kosmetyk organiczny z trzema gwiazdkami
Stosuje się substancje naturalne, minimum 20% substancji naturalnych nie modyfikowanych chemicznie, maksimum 15 % substancji niemal naturalnych. Przynajmniej 95% substancji naturalnych musi pochodzić z kontrolowanego rolnictwa ekologicznego lub z kontrolowanego dzikiego zbioru, zgodnych z kryteriami przepisów ekologicznych Unii Europejskiej (EC 834/2007).

 
Obecnie COSMOS i NaTrue są głównymi organizacjami certyfikującymi kosmetyki naturalne i organiczne. Kontolują one wszystkie procesy produkcji od analizy gleby po dobór odpowiednich opakowań przyjaznych środowisku. Przez okres trzech lat, sprawdzany jest skład chemiczny gleby, wody deszczowej oraz tej, którą stosuje się do podlewania upraw pod kątem występujących w niej zanieczyszczeń. Do nawożenia stosuje się tylko środki dozwolone i certyfikowane. Spełnienie wszystkich standardów trwa zwykle około dwóch lat i kończy się przyznaniem certyfikatu produktom a także udzieleniem rocznej licencji na produkcję ekologiczną. Certyfikat wydawany jest na rok, a jego przedłużenie wymaga ponownego audytu certyfikującego. Dopiero wówczas producent ma prawo umieścić na froncie opakowania kosmetyku logo organizacji certyfikującej. Biorąc pod uwagę fakt, iż uzyskanie certyfikatu jest czasochłonne i kosztowne nie wszystkie firmy kosmetyczne są w stanie przebrnąć przez ten proces. Dlatego też część z nich niestety próbuje manipulować konsumentem stosując chwyt marketingowy w postaci umieszczania na opakowaniach loga certyfikatów nie zrzeszonych z żadną organizacją certyfikującą. Na szczęście istnieje też sporo firm, które produkują rzeczywiście godne uwagi produkty o naturalnych składach, bez umieszczania zbędnych informacji mydlących oczy. W tym przypadku, aby nasz wybór był wyborem pewnym i bezpiecznym jest dokładne oglądanie oraz zrozumiałe czytanie etykiet i składów produktów tzw. INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Jego umieszczenie jest wymogiem każdego produktu dopuszczonego do obrotu, co umożliwia klientom stwierdzić czy kosmetyk naturalny jest rzeczywiście „naturalny”.
 

Pamiętajmy, że Wyraźny napis "kosmetyk certyfikowany","BIO","EKO" itd. nie gwarantuje rzeczywistej naturalności oraz wysokiej jakości produktu. W tym celu zachęcamy do obejrzenia zakładki CERTYFIKATY, w której opisujemy wiodące jednostki ceryfikujące.

 Zalety kosmetyków certyfikowanych:
 
*Do produkcj używa się składników najwyższej jakości z kontrolowanych upraw ekologicznych
*W ich skład wchodzą naturalne zagęszczacze, konserwanty, oleje, masła, składniki aktywne, delikatne środki myjące czy pieniące pochodzenia roślinnego
*Kosmetyki nie są testowane na zwierzetach, bardzo często są wegańskie, oznakowane odpowiednim certyfikatem
*Nie są zanieczyszczone metalami ciężkimi: arsenem, ołowiem, rtęcią, niklem, kadmem
*Zawierają wyłącznie naturalne substancje zapachowe, spełniające standardy i normy ISO 9235
*Sprzedawane są w biodegradowalnych, ekologicznych opakowaniach
 
Przy produkcji certyfikowanych kosmetyków niedozwolone jest używanie:
 
*Drażniących dodatków syntetycznych i chemicznych jak: barwniki, mieszanki zapachowe, stabilizatory, emulgatory czy konserwanty
*Drażniących substancji powierzchniowo czynnych, pianotwórczych jak SLES, SLS
*Substancji pochodzenia ropy naftowej, syntetycznych wosków oraz silikonów
*Składników z roślin modifikowanych genetycznie
*Surowców z martwych zwierząt np. tłuszcze, czy żywe komórki
*Sztucznych filrów przeciwsłonecznych
*Substancji powodujących zmiany
*Promieniowania gamma i promieniowania rentgenowskiego